DCSIMG

Football Results: April 13, 2013.

Results from leagues involving teams from the Stamford, Rutland and Bourne area.

Evo-Stik League First Division South

Belper Town 3-1 Northwich Victoria; Brigg Town 0-5 Romulus; Carlton Town 1-0 Newcastle Town; Coalville Town 2-2 Market Drayton Town; Halesowen Town 1-0 King’s Lynn Town; Kidsgrove Athletic 0-1 Chasetown; Loughborough Dynamo 1-1 Gresley FC; Mickleover Sports 4-0 Hucknall Town; Rainworth Miners Welfare 1-0 Leek Town; Sheffield FC 2-1 Stamford; Sutton Coldfield Town 4-3 Lincoln United.

United Counties League

Premier Division

Cogenhoe United 2-2 Deeping Rangers; Desborough Town 0-2 Newport Pagnell Town; Holbeach United 2-2 St Ives Town; Irchester United 4-5 Boston Town; Quorn 0-2 Huntingdon Town; Sleaford Town 1-3 Harborough Town; Spalding United 2-1 Long Buckby; Stewarts & Lloyds Corby 2-1 Kempston Rovers; Yaxley 1-1 Wellingborough Town.

First Division

AFC Rushden & Diamonds 5-2 Bourne Town; Buckingham Town 0-2 Rushden and Higham United; Bugbrooke St Michaels 6-2 Rothwell Corinthians; Burton Park Wanderers 1-1 Wellingborough Whitworth; Northampton Sileby Rangers 3-0 Potton United; Northampton Spencer 3-0 Northampton ON Chenecks; Oadby Town 2-2 Eynesbury Rovers; Thrapston Town 0-2 Olney Town; Wootton Blue Cross 2-2 Harrowby United.

Leicestershire Senior League

Premier Division

Birstall United 3-3 Ashby Ivanhoe; FC GNG 1-4 Saffron Dynamo; Highfield Rangers 4-4 Sileby Town; Kirby Muxloe Reserves 2-2 Cottesmore Amateurs; Sileby Saints 2-1 Caterpillar; Stapenhill 2-2 Desford.

Peterborough & District League

Premier Division

Coates Athletic 1-3 Crowland Town; Leverington Sports 4-1 Ramsey Town; Moulton Harrox 1-0 Uppingham Town; Oakham United 3-0 Kings Cliffe United; Peterborough Sport Parkway 1-0 Peterborough ICA Sports; Pinchbeck United 0-0 Parson Drove; Riverside Rovers 2-2 Deeping Rangers Res; Whittlesey United 0-1 Netherton United.

First Division

Farcet United 0-2 Hampton Sport; King’s Lynn Town Res 3-0 Stamford Belvedere; Langtoft United 0-1 Ketton; Maccasports 7-4 Holbeach United Res; Sawtry 2-3 Sutton Bridge United; Thorney 2-1 Ryhall United.

Second Division

Crowland Town Res 2-5 Oundle Town; Deeping Rangers A 3-2 Guyhirn; Leverington Sports Res 2-1 Peterborough ICA Sports Res.

Third Division

Peterborough ICA Sports A 2-0 Netherton United A; Uppingham Town Res 1-5 Whittlesey United Res.

Fourth Division

Farcet United Res 2-3 Oakham United A; Ketton Res 1-0 Thorney Res; Riverside Rovers Res 0-1 Wittering; Warboys Town Res 3-2 Parkway Eagles.

Fifth Division

Baston Res 2-1 Tydd St Mary; Hampton Sport Reserves 1-2 Pinchbeck United A; Peterborough Sport Parkway A 3-1 Glinton United; Ryhall United A 2-1 AFC Peterborough

 

Comments

 
 

Back to the top of the page